BMC Regional Races External Results
Chester-le-Street
14 Jun 21
100 800 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
100 SX 1
PosPerf  Name AG CoachClubSBPB 
110.30w2.3Richard KiltySBSENMMichael AfilakaGateshead/Newham & Essex Beagles10.309.92
210.85w2.3Daniel WalshSBSENMSam StanislausGateshead/Northumbria Uni10.8510.7
310.86w2.3Scott Hall SENMFemi AkinsanyaGateshead10.8510.68
410.93w2.3Matthew LumbPBU20MGeoffrey FenwickGateshead10.9310.93
511.31w2.3Matthew LawsonSBU20M Gateshead11.2311.23
611.62w2.3Richard ShingletonSBSENMEdward HawkinsGateshead/Northumbria Uni/Southend11.6211.11
100 SX 2
PosPerf  Name AG CoachClubSBPB 
110.35 1.2Richard KiltySBSENMMichael AfilakaGateshead/Newham & Essex Beagles10.309.92
310.99 1.2Scott Hall SENMFemi AkinsanyaGateshead10.8510.68
411.09 1.2Matthew Lumb U20MGeoffrey FenwickGateshead10.9310.93
511.57 1.2Matthew Lawson U20M Gateshead11.2311.23
611.63 1.2Richard Shingleton SENMEdward HawkinsGateshead/Northumbria Uni/Southend11.6211.11
 
800m A (Men)
PosPerf  Name AG CoachClubSBPB 
11:52.19  Will Bellamy U20MLynn CooperHoughton Harriers1:51.741:51.53
21:53.19  Matthew Linsley SENMDavid LowesGateshead/Northumberland Schs1:50.541:50.54
31:53.65  Christopher PerkinsPBU17MGary CurtisBirtley1:53.651:53.65
800m B (Men)
PosPerf  Name AG CoachClubSBPB 
11:54.93  Nathan BakerPBSENMChris LayneMiddlesbrough (Mandale)/Milligan College1:54.931:54.93
21:55.70  Harris PentecostPBU23MJohn PentecostFalkirk1:55.701:55.70
31:55.73  Fabian Despinoy U20MSandy CameronEdinburgh AC1:55.101:55.10
41:56.26  Zak OldPBU17MLee MorganNorth Shields Poly1:55.081:55.08
51:56.34  Scott Armstrong U23MDavid LowesDurham/Durham Uni1:54.431:54.05
61:56.67  Ben Sandilands U20MSteven DoigFife1:55.821:55.70
71:56.85  Oscar Logan U17MPatrick KellyLaw1:56.741:56.74
81:57.28  Euan Hood U23MDerek EastonLasswade/Stirling Uni1:56.691:56.60
800m C (Mixed)
PosPerf  Name AG CoachClubSBPB 
11:58.39  Jake CreaseyPBU20M Middlesbrough (Mandale)1:58.391:58.39
21:58.88  Corey CampbellPBU17MAlister RussellTeam East Lothian1:58.881:58.88
31:59.42  James MartinSBU23MLynn CooperHoughton Harriers/Durham Uni1:59.401:58.2
41:59.87  Alexandra Bell SENWAndrew HendersonPudsey & Bramley/Leeds Beckett Uni1:57.661:57.66
52:00.48  William Palmer U20MDavid WilkinsonThames Valley1:59.571:59.57
62:01.60  Andrew Brown V40M Woodford Green Essex Ladies/Dunbar RC/Scottish Vet1:56.921:48.30
800m D (Men)
PosPerf  Name AG CoachClubSBPB 
12:02.82  Keith HutchinsonSBV40MRick BettsHartlepool2:02.821:59.81
22:03.31  Ethan BondPBU17MColin HaggieGosforth2:03.312:03.31
32:03.71  Duncan HughesPBU20M Blackhill2:03.712:03.71
42:04.47  Jack DouglasSBU23MAlison WyethCharnwood/Newcastle Uni2:04.472:03.78
52:05.88  Joseph West U17M Middlesbrough (Mandale)2:02.862:02.86
62:06.31  Oliver Aird U23MPaddy DinsmoreWallsend2:04.952:04.95
72:06.88  Samuel Terry U17M Durham2:04.52:04.5
800m E (Men)
PosPerf  Name AG CoachClubSBPB 
12:02.69  Bailey SpencePBU20M Middlesbrough (Mandale)2:02.692:02.69
12:02.69  Fraser AllanPBU17MDavid HowellsBillingham2:02.692:02.69
32:04.34  Ryan EdenPBU20MLee MorganNorth Shields Poly2:04.342:04.34
42:05.09  Alfie LambPBU15MGraham MillicanBorder2:05.092:05.09
52:32.53  Jack Gladman T38/F38 SENMEilish McColganChester-le-Street2:31.462:07.52
800m F (Mixed)
PosPerf  Name AG CoachClubSBPB 
12:07.05  Will CollinsonPBU17MDavid LowesBlaydon2:07.052:07.05
22:07.83  Sam MasonPBU15M Durham2:07.832:07.83
32:08.85  Christy O'HarePBU15M Middlesbrough (Mandale)2:08.852:08.85
42:09.22  Philippa StonePBSENWMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)/Durham Uni2:09.222:09.22
52:10.36  Sarah CouttsSBU20W Fife2:10.362:09.12
62:10.98  Jack Seeney U20M Houghton Harriers2:10.972:10.97
800m G (Mixed)
PosPerf  Name AG CoachClubSBPB 
12:12.49  Lucy Scothern U17WDavid LowesChester-le-Street2:11.082:11.08
22:14.27  Lois CreaseyPBU17WDavid HowellsMiddlesbrough (Mandale)2:12.312:12.31
32:15.24  Harry LyonsPBU15M Darlington H2:15.242:15.24
42:16.88  Erin MacFarlane U17WSteven DoigPitreavie2:13.652:13.65
52:19.39  Ava Taperell U20WDavid LowesGateshead2:15.152:13.1
62:20.82  Thomas Pigford U15MLynn CooperHoughton Harriers2:11.822:11.82
800m H (Women)
PosPerf  Name AG CoachClubSBPB 
12:16.44  Isabel CastelowSBU23WDavid LowesHalifax2:16.442:15.64
22:16.45  Freya ClarksonPBU17WDavid LowesChester-le-Street2:16.452:16.45
32:18.42  Lily SimonSBU15W Pitreavie2:18.422:18.1
42:19.92  Holly Waugh U17WLee MorganNorth Shields Poly2:17.822:17.82
52:21.91  Poppy Old U15W Elswick2:17.872:17.87
62:22.62  Carolyn CameronSBU23W Edinburgh AC/Edinburgh Uni2:22.622:17.22
800m I (Mixed)
PosPerf  Name AG CoachClubSBPB 
12:16.26  Joe Dixon U17M Morpeth2:14.812:14.81
22:18.68  George CraggsPBU15M Hartlepool2:18.682:18.68
32:21.08  Emily StrathdeeSBSENW Edinburgh AC2:21.082:17.26
42:22.08  Eva HardieSBU23WLynn CooperHoughton Harriers2:22.082:20.54
52:25.05  Holly Ovens U15WSteven DoigFife/Falkirk2:22.12:22.1
62:25.11  Ebony BlackwellSBU17WGraham MillicanBorder2:22.02:21.85
800m J (Mixed)
PosPerf  Name AG CoachClubSBPB 
12:20.54  Eden CreaseyPBU15WDavid HowellsMiddlesbrough (Mandale)2:20.542:20.54
22:23.19  Katie JoslynPBU17WLee MorganNorth Shields Poly/Northumberland Schs2:23.192:23.19
32:25.55  Poppy WildePBU15W Elswick2:25.552:25.55
42:25.68  Luke BoothbyPBU15MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:25.682:25.68
52:27.24  Isabel HerbertSBU17W Middlesbrough (Mandale)2:27.242:25.11
62:28.10  Alex HolmesPBU17W Border2:26.72:26.7
800m K (Women)
PosPerf  Name AG CoachClubSBPB 
12:27.47  Poppie AddisonPBU17WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:27.472:27.47
22:27.53  Hannah Rayden U23W St. Albans AC2:25.32:25.3
32:30.18  Caitlin FlanaganSBU17WMike BatemanMorpeth2:27.462:27.46
42:45.79  Freya GibsonSBU17W Houghton Harriers2:45.792:27.94