BMC Sheffield Grand Prix External Results
Sheffield
7 Jan 24
800 1500 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 800m A
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
11:51.20iTed ChamberlainSBSENMRobert GrewHolmfirth1:51.201:47.77
21:52.59iFinlay HutchinsonSBU23MDean MillerNotts/Birmingham Uni1:52.591:49.00
31:53.46iJohn Howorth SENMLuke GunnTeam Bath/Birmingham Uni1:50.651:49.67
41:53.51iStefan O'Loughnane U23MDave RaganBasingstoke & Mid Hants/Anglia Ruskin U1:51.621:51.21
Men 800m B
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
11:53.00iTom WaterworthSBU20MDerek DarnellHuntingdonshire1:53.001:52.02
21:54.20iJack KinradeSBU20MColin LancasterShrewsbury1:54.201:51.72
31:54.97iMatt WoodwardSBSENM Swindon1:54.971:52.73
Men 800m C
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
11:54.00iJacob Smith U23MNathan ShrubbKendal/Durham Uni1:49.801:49.80
21:54.81iSam StephensSBU23MAndrew CarterVale Royal/Leeds Uni1:54.811:52.26
31:56.99iJohar AliSBU20MRichard MasseyMansfield1:56.991:54.76
41:57.02iSam MyersSBU23MJethro McGrawCambridge & Coleridge/Birmingham Uni1:57.021:53.78
51:57.72iLeni ScottSBU20MMichael ThompsonSheffield & Dearne1:57.721:53.30
61:57.81iHarry HayesSBSENM Preston/Leeds Beckett Uni1:57.811:53.89
72:00.53iDaniel EugeneSBSENMSteven MundayIpswich/Army/Saint Lucia2:00.531:54.00
Men 800m D
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
11:54.23iKristian Green U20M Cambridge & Coleridge1:53.211:53.21
21:54.46iJoshua MunginSBU17MJohn RodgerKilbarchan1:54.461:53.16
31:55.19iScott Temple U20MJohn SpenceHartlepool AC1:54.451:53.75
41:55.27iBen Smith U23MMax ColebyMansfield/Durham Uni1:55.001:53.80
51:57.22iJosh Redmond U20M Liverpool H1:55.921:54.10
61:57.46iJoseph ReeveSBU20MKen HarkerRichmond & Zetland1:57.461:54.26
71:59.35iMax Carter U23MMartin CookSheffield Uni1:57.991:56.56
82:05.90iBen Brooker U20MShane SmithKettering2:00.371:54.63
Men 800m E
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
11:55.70iRobert ShipleyPBSENMJohn HensonCity of York1:51.961:51.96
21:55.85iIsaac LeydonPBU20MAndrew CarterVale Royal1:55.851:55.85
31:56.29iPaul WrightSBV35MRichard MasseyMansfield1:56.291:56.22
41:59.10iEdan PetrieSBU20MMartin CookCity of York1:59.101:57.37
51:59.19iPhilip GoodfellowSBU20MTrevor PainterMacclesfield1:59.191:56.98
62:00.20iKeith HutchinsonSBV40MKen HarkerHartlepool/North East Vets2:00.201:59.00
72:00.60iSam Yates U20MJames ThieNuneaton/Cardiff Met Uni1:59.031:57.09
Men 800m F
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
11:56.40iHarry Forman Wilshaw U23MMartin CookKent/Sheffield Uni1:54.971:54.97
21:56.42iAidan O'BrienSBU23MVince CarrollRugby & Northampton/Newcastle Uni1:56.421:55.25
31:56.65iRaihan Lenoire U23MLeanne WellingsWycombe/Birmingham Uni1:55.371:52.61
41:56.83iLouis Starr U20M Rugby & Northampton1:55.461:55.46
51:56.92iJailan SohnaSBU20M Birchfield H1:56.921:54.94
61:58.38iJosh Roura U23M City of Stoke/Keele Uni1:54.711:54.71
Women 800m A
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
12:09.79iAnna Gisbourne U20WTrevor PainterBury2:09.232:04.70
22:10.00iLily SaxonSBU23WStuart AlbuttSolihull & Small Heath2:10.002:07.35
32:11.92iHolly Ovens U20WSteven DoigFife/Falkirk2:10.842:08.58
42:12.49iCameron Kelly-GordonSBU20W Blackheath & Bromley/Birmingham Uni2:12.492:10.27
52:12.64iAlice Bennett U20WShane SmithKettering2:10.432:07.20
62:18.31iLouise Gilbert SENWJohn StowWoodford Green Essex Ladies/Leeds Uni2:13.342:10.42
Women 800m B
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
12:14.36iRuby Simpson U20WDean MillerSheffield & Dearne/Birmingham Uni2:13.732:12.18
22:14.79iElena BartalottaSBU20W Salford H/Trafford2:14.792:11.55
32:15.09iSophie HardingSBU20WAndrew CarterVale Royal2:15.092:13.9
42:16.99iRebecca Moore U20W City of Lisburn2:13.642:13.64
52:19.26iRebecca Dilworth U20WTrevor PainterMacclesfield2:16.072:12.68
62:21.42iGabriella BrownSBU20WAdam SimpsonSheffield & Dearne2:21.422:14.95
Women 800m C
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
12:16.21iErin GrimeSBU23WIan GrimeSalford H/Trafford2:16.212:13.73
22:17.50iGeorgina LangdonPBU17WMark BoothReading AC2:17.502:17.50
32:20.23iMaria ShawSBV45WBill BoydHarborough2:20.232:19.64
42:24.54iTania-Cyrena Cyrus V35W Newham & Essex Beagles2:20.822:16.14
52:26.18iBeth HamiltonSBU20WRichard MasseyMansfield2:26.182:15.81
 
Men 1500m A
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
13:51.15iBen ClaridgePBSENMJames ThieAbingdon/Bath Uni3:51.153:51.15
23:51.43iMichael Wilson SENMGeoff WightmanSunderland3:48.403:41.06
33:51.49iJonothan KaySBSENM Bolton3:51.493:45.51
43:51.77iMiles Waterworth U20MBruce WarrenBrighton Phoenix3:50.743:44.76
53:53.44iAdam Peacock SENMCatherine MijovicBRAT/Bromsgrove & Redditch3:47.303:44.92
63:54.07iEoin PierceSBSENMCraig WinrowNewham & Essex Beagles/Clonliffe/Ireland3:54.073:42.87
73:55.48iAndrew Thomson U23MSteven DoigFife/Edinburgh Uni3:54.603:49.63
83:59.68iJoseph MorrisonSBSENMNorman PooleWest Cheshire/Illinois Uni3:59.683:47.18
Men 1500m B
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
13:54.13iAdam Ede SENMJames ThieAbingdon/Cardiff Met Uni3:51.113:51.11
23:54.33iDexta ThompsonPBU20MJoshua SchofieldBlackburn3:54.333:54.33
33:55.27iRoss O'BrienSBU23MDudley WalkerGlasgow Jaguars/Giffnock North/West of Scotland Un3:55.273:53.17
43:56.19iRhys CrawfordPBU20MNichola CrawfordAberdeen3:56.193:56.19
54:01.20iEvan GrimeSBU17MIan GrimeSalford H/Trafford4:01.203:54.36
64:03.57iAngus WilkinsonSBU17MNiall WalkerEast Kilbride4:03.573:53.70
74:06.88iJacob Reynolds U23MArwyn DaviesCardiff/Cardiff Uni4:03.933:53.26
Men 1500m C
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
13:58.23iScott ArmstrongPBSENMDavid LowesSunderland/Durham Uni3:58.233:58.23
23:59.27iPatrick GriffithPBU20MAndrew CarterVale Royal3:59.273:59.27
34:02.00iMatthew MustardSBSENMMartin CookSheffield & Dearne4:02.003:59.25
44:02.07iJosh Smith U23MJames ThiePontypridd (Roadents)/Cardiff Uni3:57.703:57.25
54:02.73iGus Tomlinson SmithSBSENM London Heathside/Australia4:02.733:59.85
64:05.31iMichael BanksSBU23MAndrew BentleyTipton4:05.313:58.26
74:07.01iLaurence Manley U23MMartin CookMacclesfield/Sheffield Uni4:02.413:59.09
84:09.62iMatthew HoldenSBU17MAndrew RossHarmeny4:09.624:04.40
94:17.60iAlex Glew U20MKatie HewisonChorley ATC4:11.424:04.64
Women 1500m A
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
14:10.74iGeorgia Bell SENWTrevor PainterShaftesbury Barnet4:03.224:03.22
24:15.35iGeorgie HartiganSBSENWBev HartiganBirchfield H/Dundrum South Dublin/Ireland4:15.354:08.75
34:18.84iLauren ChurchPBSENWMark BoothReading AC4:15.994:15.99
44:32.94iZoe HunterPBU23WJethro McGrawLeeds City/Birmingham Uni4:24.684:24.68
54:33.07iEmily SimpsonSBSENWJohn WoodSheffield & Dearne/Sheffield Hallam Uni4:33.074:19.86
64:34.72iEmma Howsham SENWMark BoothReading AC4:29.754:27.05
Women 1500m B
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
14:35.87iRochelle HarrisonSBSENW Lincoln Wellington4:35.874:26.63
24:37.00iMaisie BurnsSBU20WTrevor PainterChorley ATC4:37.004:32.33
34:38.61iZoe DoyleSBV45WJethro McGrawWycombe/Veterans4:38.614:32.45
44:40.62iShen Wigfield-TurnerSBU23W Hallamshire4:40.624:31.27
54:40.84iAva DowneySBU20W City of Lisburn4:40.844:33.75
64:42.42iElla SaundersSBSENWMark BoothReading AC4:42.424:36.51
74:46.49iKirstian MacaulaySBSENW Corstorphine4:46.494:33.89
84:47.08iGrace MacDonald U20WNichola CrawfordAberdeen4:45.534:36.55
 
Men 3000m A
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
17:53.71iJames Gormley SENMBen ThomasSheffield & Dearne7:48.567:48.56
27:54.77iGeorge WheelerPBSENMJames BennettMK Distance Project/Lamar Uni7:54.777:54.77
37:54.98iCharles Wheeler SENMJames BennettMK Distance Project/Wisconsin Uni7:47.397:47.39
47:55.31iJames YoungPBSENMLindsay DunnMorpeth/Ole Miss7:54.247:54.24
57:56.40iThomas KeenSBSENMMark VileCambridge & Coleridge/Birmingham Uni7:56.407:48.99
67:58.84iPiers CopelandSBSENMBob SmithPontypridd (Roadents)/Cardiff Met Uni7:58.847:58.60
78:02.28iCathal DoylePBSENMJon BiggClonliffe/Ireland8:02.288:02.28
88:02.85iJack GoodwinSBSENMSimon GoodwinBedford & County8:02.858:00.44
98:03.33iAlasdair KinlochSBSENMLewis MosesTonbridge/Loughborough Students8:03.337:59.77
108:04.41iGeorge WatsonSBSENMSonia McGeorgeCheltenham/Bradley Uni8:04.417:57.37
118:14.95iBen Reynolds U23MBen ThomasCardiff/Oregon8:04.328:04.32
128:20.28iAndrew Penney SENM Hercules Wimbledon8:16.078:01.99
Men 3000m B
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
18:06.93iZak Seddon SENM Bracknell AC7:53.527:53.52
28:07.16iCameron BoyekPBSENMLindsay DunnMorpeth/Central8:07.168:07.16
38:10.03iKristian Imroth U23M Shaftesbury Barnet/Eastern Kentucky Uni8:07.858:07.85
48:10.78iAlex MelloySBU23MMark VileCambridge & Coleridge/Loughborough Students8:10.788:10.17
58:11.09iOscar BellSBSENMAndrew HobdellHerts Phoenix/Ware Joggers8:11.098:07.21
68:11.31iJack PattonSBU23MRobert HawkinsKilbarchan/Strathclyde Uni8:11.318:07.71
78:12.34iJake SmithSBSENMGavin PaveyPontypridd (Roadents)8:12.348:00.80
88:19.34iHarry NormanPBSENM Australia8:19.348:19.34
98:19.76iCallum JonesSBSENM Cornwall AC8:19.768:07.65
108:25.95iTiarnan CrorkenPBSENMAndy BibbyPreston/Ole Miss8:25.958:25.95
-DNFiTendai Nyabadza U20MRobert HawkinsHarmeny 8:21.99
Men 3000m C
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
18:09.86iThomas BridgerPBU23MMark VileCambridge & Coleridge/Birmingham Uni8:05.268:05.26
28:17.00iJack O'FarrellPBSENMAnthony ClarkeNewry/Liverpool H/Loughborough Students8:17.008:17.00
38:17.83iDaniel Racle SENMChris McGeorgeAltrincham/University of Portland8:12.888:12.69
48:18.71iJames McCraeSBSENMJames ThieHallamshire8:18.718:15.03
58:21.66iBaljeev KandolaPBSENM Leamington8:21.668:21.66
68:22.95iRowan Miell-Ingram U23MWendy Miell-IngramRadley/Loughborough Students8:10.008:10.00
78:24.44iOliver PattonSBU20MRobert HawkinsKilbarchan8:24.448:20.17
88:30.59iRyan Martin U23MMichael WrightCentral/Stirling Uni8:27.658:17.71
98:31.11iCharlie Eastaugh SENMBen NoadHercules Wimbledon8:13.978:13.97
108:45.03iGeorge RowlandSBU23MDean MillerCambridge & Coleridge/Birmingham Uni8:45.038:24.21
Men 3000m D
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
18:16.63iGeorge PhillipsPBSENMBarry BarnesDoncaster/Sheffield Hallam Uni8:16.638:16.63
28:25.40iReiss MarshallSBU20MSteven DoigFife8:25.408:25.27
38:29.38iEuan BrownPBSENMClive RidleyHallamshire/Orion8:21.758:21.75
48:31.41iDermot CumminsSBV35MMoray AndersonCorstorphine/West Waterford/Ireland8:31.418:19.76
58:34.02iKristian TungPBU23M Ealing Southall & Middx/Shropshire Schs/Malaysia8:34.028:34.02
68:34.76iOisin McGloinPBU20M Lagan Valley8:34.768:34.76
78:41.70iLeo Cossham SENMJohn RothwellHallamshire/Washburn8:34.118:34.11
88:51.26iLuke LindsaySBU20MRobert HawkinsKilbarchan8:51.268:38.63
99:01.54iFinlay RossPBU20MAndrew RossHarmeny/Edinburgh Uni Hare & Hounds9:01.549:01.54
109:31.16iFergus RossPBU17MAndrew RossHarmeny9:31.169:31.16
Women 3000m A
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
18:54.67iEllie LeatherPBSENWJason MichaelTeam Bath8:54.678:54.67
29:04.28iJennifer NesbittSBSENW Pontypridd (Roadents)/Cardiff Met Uni9:04.288:44.92
39:20.06iBryony GunnPBSENWPeter StewartBirchfield H/Worcester Uni9:20.069:20.06
49:24.32iStefanie TuckerPBSENWMichael JohnstonCambuslang/Aberdeen Uni9:24.329:24.32
59:30.35iJasmine WoodPBU23W Durham/Durham Uni9:24.879:24.87
69:30.43iHannah AndersonPBU23WLewis WalkerEast Kilbride/Edinburgh Uni Hare & Hounds9:30.439:30.43
79:42.22iOlivia Forrest U17WPaul ForrestBrentwood Beagles9:27.929:27.92
89:44.05iCiara ThornleyPBU20WAndrew BeadleCheltenham/Bradley Uni9:41.669:41.66
99:51.78iAbigail HancockSBU23WBill FosterReading AC/Bradley Uni9:51.789:48.90
109:55.43iBeth Barlow SENWJohn WoodManchester H/Sheffield Uni9:33.149:13.98
1110:10.32iRachel Gibson SENWFrancis MarshHerne Hill/North Down10:03.039:33.18