BMC Regional Races External Results
Exeter
28 May 24
800 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.97Ben HarrisonPBU23MGuy HoldenCornwall AC/Bath Uni1:53.561:53.56
21:55.18Connor HoodPBU23MSteve MitchellPontypridd (Roadents)/Cardiff Uni1:55.181:55.18
31:55.84Jacob Harrison U23MGuy HoldenCornwall AC/Exeter Uni1:55.111:55.11
41:56.76Gregor Norster U20MAlasdair CarpenterCity of Plymouth1:56.511:56.34
51:57.88Charles GoodridgePBU20M Taunton1:56.41:56.4
61:58.00Jolyon Leavesley U23MMatthew HargreavesTamworth/Exeter Uni1:56.71:56.7
71:58.96Leo Stark U20MDarryn McAteeNewport H1:58.461:58.06
81:59.88Blake Williams U20MSimon WilliamsNewquay & Par1:57.641:57.64
92:00.29Dale WillisSBV35MBill BoydCorby/Cornwall AC2:00.291:57.5
102:02.93Gerard McGrady U20M Blackheath & Bromley/Millfield Sch1:57.151:57.15
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.58Olly MorrisPBU20M Exeter1:59.581:59.58
22:01.20Callum Young SENM Taunton2:00.232:00.23
32:01.70Cameron Thomas U17M Exeter2:01.642:01.64
42:01.78Noah Heal U20MDave LeeTaunton1:59.231:59.23
52:02.25Sam Barnaby U20MBrian O'HareExeter2:00.752:00.75
62:06.42Joshua RowePBSENM Cornwall AC2:06.422:06.42
72:07.71David Locker V45M Derby/Midland Masters2:03.951:49.20
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.28Jack WhitePBU20M Taunton2:03.282:03.28
22:03.37Jamie PullingerSBSENM South West RR2:03.372:03.08
32:04.87Charlie HalfordPBU17M Taunton2:03.852:03.85
42:08.06Finley Halford U20M Taunton2:04.772:04.77
52:08.48Matthew Bradley V35MGraeme RileyCity of Plymouth2:08.232:00.78
62:08.89Harvey Palfreman-KayPBU17M Poole Runners2:08.892:08.89
72:08.99Henry PrenticePBU23M Exeter Uni2:08.992:08.99
82:09.22Harry OsbornePBU17MSean PriceCardiff2:06.212:06.21
800m D (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.77Holly SanigarPBU17WDaniel StepneyBristol & West2:11.772:11.77
22:11.84Rebekah OsborneSBSENW Harrow/Dromore2:09.912:09.91
32:12.20Lucy Milliner U20WBrian O'HareExeter2:10.812:10.81
42:14.17Emma PowellPBU23WDavid NewportWestern Tempo/Exeter Uni2:14.172:14.17
52:14.51Bryony BoycePBU15WJames ThieCardiff2:14.512:14.51
62:14.77Abbie Milnes SENW Western Tempo2:13.472:12.64
72:14.97Eleanor FosterPBU17WMark BraceNorth Devon2:14.972:14.97
82:15.02Nicole EdmundsSBSENW Highgate2:15.022:11.74
800m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.78Elliot JestonSBU20M North Somerset2:09.782:05.68
22:13.94Miles CousinsPBU15M Exeter2:11.742:11.74
32:15.30Stanley SmithPBU15MSteve ChoulesNorth Devon2:12.872:12.87
42:16.14Amber WatsonSBSENW Western Tempo2:16.142:13.60
52:16.92Adam FosterSBU15MSteve ChoulesNorth Devon2:13.992:13.99
62:17.44Amber DrakePBU17WMark BraceNorth Devon2:14.52:14.5
72:20.36Aimee CallowSBU23WLiz DaviesCardiff/Edinburgh Uni2:20.362:13.68
82:24.56Freya McFadden U20W Stroud2:19.942:14.74
800m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:19.46Parish BaileyPBU13M Yate2:19.112:19.11
22:19.90Harry Yates U15M Horwich2:18.652:18.65
32:20.93Ellie BirchallPBU15W Exeter/Dorset Schs2:20.932:20.93
42:22.51Freya Woodhead U17W Bideford/Devon Schs2:18.722:15.09
52:24.54Ewan HusseyPBU15MChris MillardNorth Somerset2:20.702:20.70
62:28.70Lyra Woollam-Dalling U15WSteve ChoulesNorth Devon2:27.902:27.90
72:38.70Grace Claridge U23W Bristol & West/Falmouth & Exeter SU/Cornwall AC2:34.902:29.97
82:38.92Flo McFaddenPBU15W Stroud2:38.822:38.82
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:57.07Hugo Hewitt SENMVince GoldingCrawley/Exeter Uni3:53.133:53.13
23:59.56Dillon MillardPBU20MDave LeeTaunton3:59.563:59.56
33:59.67Harry HarveyPBU20M Winchester/Winchester Uni3:59.673:59.67
44:00.36Tom BairdPBSENMJames ThiePontypridd (Roadents)4:00.364:00.36
54:00.49Luke HamleyPBU23MJames ThieCardiff/Cardiff Met Uni3:56.513:56.51
64:01.70Finley BallPBU23MMark BraceNorth Devon/Loughborough Students4:01.704:01.70
74:02.12Nathan GoddardSBU23M Shaftesbury Barnet/Exeter Uni4:02.123:59.77
84:03.56James PeckSBU23M St. Edmund Pacers/Cardiff Uni4:03.564:01.19
94:05.53Samuel HollowayPBU20MJulian EmeryNorth Somerset4:05.534:05.53
104:06.03Callum CampionSBU23MJames ThieCardiff/Cardiff Uni4:06.034:03.94
114:08.95Luke PriorSBSENMSimon PriorAldershot, Farnham & District/Yeovil4:08.953:56.37
1500m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:09.41Alexander FordPBSENM Yeovil4:09.414:09.41
24:10.17James ThieSBV45M Pontypridd (Roadents)/Welsh Masters4:10.173:37.06
34:10.93Benjamin CollinsPBU17M North Somerset4:10.934:10.93
44:12.91William BirchallPBU17M Exeter/Dorset Schs4:08.904:08.90
54:14.08Thomas DartonPBU20M Yate/Westbury4:14.084:14.08
64:15.85Henry BirchallPBU20M Exeter4:14.104:14.10
74:16.14Alfie OsbornePBU17MSean PriceCardiff4:11.464:11.46
84:16.95Daniel Williams U20MMark BraceNorth Devon4:14.314:14.31
94:17.96Thomas Vestey U17M Taunton4:12.634:12.63
104:18.06Stan BarkerPBU17M North Somerset4:18.064:18.06
114:19.04Theo GlewPBU17MHayley RatcliffTorbay/Devon Schs4:19.044:19.04
124:19.39Thomas MoretonPBU20M Stroud4:19.394:19.39
134:19.54William PearcePBU17M Newquay & Par/Cornwall Schs4:18.84:18.8
144:19.82Ellie WallaceSBSENWJulian EmeryNorth Somerset4:19.824:18.58
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:16.32Robin Dafforn U17M Exeter4:15.854:14.10
24:17.01Brian GlynnPBSENM Team Bath/Bath Uni4:17.014:17.01
34:17.12William NicollePBSENMCharlotte FisherTaunton/Loughborough Students4:17.124:17.12
44:17.33Oscar PurchasePBU15MGavin PaveyExeter4:17.334:17.33
54:18.08Caleb PiriePBU20MMark BraceNorth Devon4:18.084:18.08
64:18.12Jasper FortyPBU17M Exeter4:18.124:18.12
74:21.95Joseph SandifordPBU20M North Somerset4:21.954:21.95
84:24.64Kyle BurfordPBU20M North Somerset4:24.644:24.64
94:26.17Megan MarchantPBSENWDavid NewportWestern Tempo/Loughborough Students4:26.174:26.17
104:27.99Callum McDonaldPBU17M Taunton4:27.344:27.34
114:31.66Olivia SteerPBU17WGavin PaveyExeter/Devon Schs4:31.664:31.66
124:32.45Reece Clarke SENMSteve MitchellYeovil/Wells City/Cardiff Met Uni4:30.234:30.23
134:33.30Inca Padfield U23WDavid NewportWestern Tempo/Exeter Uni4:30.964:30.96
144:41.44Timothy Falle U15M Exeter4:36.034:36.03
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:25.33Finlay DaviesPBU20M Team Bath4:25.334:25.33
24:39.75Oliver Riches U17M Newquay & Par4:39.74:39.7
34:42.09Ffion HigginsonSBU23WStephen JonesBridgend/Exeter Uni4:42.094:40.00
44:43.59Edward Salter U13M Taunton4:37.264:37.26
44:43.59Isaac PooleSBU17M Exeter/Devon Schs4:43.594:41.09
64:44.97Isaac MaltonPBU15M Exeter4:34.494:34.49
74:46.13Ella King Powrie U23W Tonbridge4:45.994:45.99
84:46.33Leon SnellPBU15MHayley RatcliffTorbay/Devon Schs4:46.014:46.01
94:51.92Isla Bater U15WSteve ChoulesNorth Devon4:50.764:50.76
104:54.08Ella Richards T20/F20 U15WHayley RatcliffTorbay4:46.584:46.58
114:55.91Millie Pierce U17WAnthony ClementsSwansea4:53.104:49.8
124:56.96Alex Snell V40M Torbay4:54.864:54.21
135:32.84Amy GlynnPBSENW Team Bath5:32.845:32.84
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:52.66Alex RicePBU15M North Somerset4:46.204:46.20
24:54.75Sofia SkidmorePBU20WWayne BuxtonTeam Bath4:54.754:54.75
34:58.70Isabelle WhittlePBU17W Yeovil/Wells City4:55.124:55.12
45:11.35Isla Mayne U17W Exeter5:01.015:01.01
55:13.91Zara BirdPBU17W Taunton5:09.075:09.07
65:23.93Bella ThiePBU15W Bridgend5:23.935:23.93
75:30.58Evie Horsfall U17W Wells City5:13.795:13.79