BMC Regional Races External Results
Exeter
30 Apr 24
800 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.89Jacob Reynolds U23MArwyn DaviesCardiff/Cardiff Uni1:55.411:55.41
21:57.15Gerard McGradyPBU20M Blackheath & Bromley/Millfield Sch1:57.151:57.15
31:57.35Archie CoatesPBU20MSteven PhillipsSouthampton/Dorset Schs/Wells City1:56.11:56.1
41:59.98Charles GoodridgePBU20M Taunton1:56.41:56.4
52:00.23Callum YoungPBSENM Taunton2:00.232:00.23
62:02.55Cameron ThomasPBU17M Exeter2:01.642:01.64
72:03.03Sam BarnabySBU20MBrian O'HareExeter2:00.752:00.75
82:03.39Jamie Pullinger SENM South West RR2:03.372:03.08
800m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:06.65Finley HalfordPBU20M Taunton2:04.772:04.77
22:07.24Charlie HalfordPBU17M Taunton2:03.852:03.85
32:07.60Jasper FortyPBU17M Exeter2:07.602:07.60
42:10.95George PembertonPBU17M Exeter2:10.952:10.95
52:11.13George HousePBU15M Exeter2:07.732:07.73
62:12.43Olivia MorganPBU17WMark GoldCardiff Archers2:12.432:12.43
72:12.88Pip MillardPBV40M Vegan/Taunton2:12.882:12.88
82:14.58Simon Williams V50MMark KnightNewquay & Par2:14.12:11.6
800m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:08.78William LaddPBU20M Taunton2:05.982:05.98
22:10.14Scarlett LivingstonePBU20W Exeter2:10.142:10.14
32:18.55Jasmine GrayPBSENW Tavistock2:17.132:17.13
42:18.90Adam Foster U15MSteve ChoulesNorth Devon2:13.992:13.99
52:20.63James MaycockPBU17M North Devon2:20.632:20.63
62:21.18Amber DrakeSBU17WMark BraceNorth Devon2:14.52:14.5
72:22.05Freya WoodheadSBU17W Bideford/Devon Schs2:18.722:15.09
82:22.99Poppy OliverPBU15WNeil EvansNewport H/Forest of Dean AC2:17.132:17.13
800m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:33.98Isobel CoyPBU20W Taunton2:33.982:33.98
22:34.55Libby Rossiter U20W Taunton2:28.442:28.44
32:34.90Grace ClaridgeSBU23W Bristol & West/Falmouth & Exeter SU/Cornwall AC2:34.902:29.97
42:34.99Isabel Davis U17WBrian O'HareExeter2:30.352:30.35
52:37.07Elen Eirys JamesSBU23W Cardiff/Cornwall AC2:37.072:25.06
62:46.08Ana ArechavalaPBU20W Taunton2:40.902:40.90
72:47.57Cara Hobson U13W Poole Runners/Dorset Schs2:41.52:41.5
82:58.15Rosie DavisPBU15W Exeter2:58.152:58.15
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:55.90Matthew Brunnock U20M Western Tempo3:46.963:46.96
23:56.93Tom WebbPBU17M Yeovil/Millfield Sch/Wells City3:56.933:56.93
33:59.61Blake WilliamsPBU20MSimon WilliamsNewquay & Par3:59.613:59.61
44:00.07Dillon MillardPBU20MDave LeeTaunton3:59.563:59.56
54:02.12Josh Smith U23MJames ThiePontypridd (Roadents)/Cardiff Uni/Bournemouth3:57.293:57.25
64:07.25Patrick ColePBU20MDave LeeTaunton4:07.254:07.25
74:07.51Noah HealPBU20MDave LeeTaunton4:06.094:06.09
84:08.17Olly MorrisPBU20M Exeter4:06.374:06.37
94:14.18James McKibbin T20/F20SBSENMMark BraceNorth Devon4:14.184:09.45
104:14.31Daniel WilliamsPBU20MMark BraceNorth Devon4:14.314:14.31
114:14.93Sam BedwellSBSENMDavid BedwellBristol & West4:14.934:09.4
124:15.17Oliver Smith U23MDave RaganBasingstoke & Mid Hants/Cardiff Met Uni4:08.374:08.37
134:17.60Thomas VesteyPBU17M Taunton4:12.634:12.63
144:21.61Ben Hawkins SENMCharlotte FisherTaunton4:17.454:05.25
1500m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:09.98Alexander Ford SENM Yeovil4:09.414:09.41
24:15.08Jack WhitePBU20M Taunton4:15.084:15.08
34:20.26Theo GlewPBU17MHayley RatcliffTorbay/Devon Schs4:19.044:19.04
44:22.68Caleb PiriePBU20MMark BraceNorth Devon4:18.084:18.08
54:27.82Leo Dallmeier CottlePBU15M Exeter4:23.644:23.64
64:28.70Samuel BoycePBU17MSteve KnightCardiff4:27.344:27.34
74:28.70Callum McDonaldPBU17M Taunton4:27.344:27.34
84:31.90Jaydn Naylor U20M Taunton4:30.614:30.61
94:32.59Lucy MillinerPBU20WBrian O'HareExeter4:30.104:30.10
104:34.10Bryony BoycePBU15WJames ThieCardiff4:31.754:31.75
114:35.82Connor DuffinPBU17M Tavistock4:35.824:35.82
124:37.45Olivia SteerSBU17WGavin PaveyExeter/Devon Schs4:31.664:31.66
134:45.99Ella King PowriePBU23W Tonbridge4:45.994:45.99
144:46.58Isla BrysonSBU20WGavin PaveyExeter4:46.584:38.32
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:42.09Ellie BirchallPBU15W Exeter/Dorset Schs4:40.454:40.45
24:45.55Isaac Malton U15M Exeter4:34.494:34.49
34:46.23Eleanor FosterPBU17WMark BraceNorth Devon4:35.644:35.64
44:46.58Ella Richards T20/F20PBU15WHayley RatcliffTorbay4:46.584:46.58
54:46.73Steve Adams V50M Exeter4:46.284:46.28
64:47.09Edward SalterPBU13M Taunton4:37.264:37.26
74:49.08Jacob AdamsPBU13M Exeter/Devon Schs4:48.484:48.48
84:54.86Alex SnellSBV40M Torbay4:54.864:54.21
94:57.84Leon Snell U15MHayley RatcliffTorbay/Devon Schs4:46.014:46.01
105:03.44Guy ManganPBU20M Exeter Uni5:03.445:03.44
115:03.88Isla MaynePBU17W Exeter5:01.015:01.01
125:09.73Marlow KirbyPBU15MHayley RatcliffTorbay/Devon Schs5:09.735:09.73
135:28.27Sofia Lenzi U15W Exeter5:25.665:25.66
145:35.66David Bedwell V70M Bristol & West/Midland Masters5:23.353:52.4